„Drewniane” panele słoneczne

Naukowcom z instytutu technologicznego z Georgii w USA, udało się wytworzyć ogniwa słoneczne z nanokryształów celulozy, substancji powszechnej w drewnie. Stwarza to nadzieje na „organiczne” ogniwa, ekologiczne i przynajmniej tak samo wydajne energetycznie, jak tradycyjna fotowoltaika.

Na razie, w warunkach laboratoryjnych udało się osiągnąć sprawność celulozowych ogniw na poziomie maksymalnie 2,7%, co jest dobrym wynikiem na tle innych prób wykorzystania „żywej materii” do produkcji energii. Jednak na tle ogniw wykorzystywanych obecnie w przemyśle i zasilaniu gospodarstw domowych, to jeszcze dość skromnie, ale naukowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Jak zapowiada profesor Bernard Kippelen, szef zespołu pracującego nad nowym typem ogniw, obecnie głównym celem badaczy jest zwiększenie sprawności powyżej 10%, czyli tyle, ile wykazują panele słoneczne produkowane ze szkła i tworzyw pochodnych ropy naftowej.

Dodatkową zaletą fotowoltaiki opartej na drewnie zamiast na tworzywach, ma być łatwość recyklingu bio-degradowalnego materiału, z którego produkowałoby się ogniwa.

Więcej

Bezpłatna prenumerata