Dobra Energia w Łodzi już za nami

Jeśli zapytalibyśmy, czy warto mieć równocześnie niskie i stabilne rachunki za prąd oraz czyste środowisko naturalne – każdy powiedziałby oczywiście, że tak. Ale jak to osiągnąć? Jakim kosztem i jakim sposobem? O tym dyskutowali eksperci podczas konferencji Dobra Energia. Tym razem  w Łodzi. 

Zaproszeni goście dyskutowali o obecnym kształcie polskiej energetyki, ale także o najbardziej prawdopodobnych wizjach jej przyszłości. Sekretarz województwa łódzkiego Jakub Mielczarek podczas otwarcia konferencji podkreślał, że zmiany w tym sektorze muszą następować stopniowo i być rzetelnie przygotowane, ale zaznaczał również, że nie wyobraża sobie przyszłości energetyki bez innowacyjności, w tym odnawialnych źródeł energii.

O nowoczesnych technologiach, które mogą zmienić w przyszłości światową gospodarkę mówił także Filip Granek z XTPL. Podkreślał przy tym, że odnawialne źródła energii są jeszcze we wczesnym etapie rozwoju, ale zmiany w energetyce światowej są nieuniknione.

Rozmowy dotyczyły również tematu finansowania odnawialnych źródeł energii. – Dla większości polskich rodzin dużo bardziej opłaca się zainstalowanie fotowoltaiki na dachu niż kupowanie energii z sieci- przekonywał Marek Sobieniecki z Nordpeak Consulting.

Roztropne zarządzanie energią jest też szansą, którą zaczyna dostrzegać biznes.

– Oszczędzanie energii stwarza jedną z najlepszych okazji do zwiększania zysków – mówił Mariusz Pogórski z IKEA Polska. Podkreślał także, że firma inwestuje w energetykę wiatrową i fotowoltaikę, aby do 2020 roku uzyskać całkowita niezależność energetyczną we wszystkich swoich sklepach.

Wszyscy goście podkreślali również bardzo istotną rolę, jaką w zmianach odegra edukacja ekologiczna. Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski zaznaczał potrzebę przekazywania wiedzy na temat OZE i dążenia w kierunku zrównoważonej energetyki, czyli działań, które są podstawą kompromisu jakości życia ludzi, dbałości o planetę i możliwości rozwoju dla wszystkich części świata.

Miejsce, w którym odbywała się łódzka konferencja było symboliczne. EC1, czyli powstała w 1906 najstarsza komercyjna elektrownia w Łodzi, teraz pełni rolę centrum nauki i techniki z unikatową ścieżką przetwarzania energii. Uczestnicy mieli okazję premierowo zwiedzić multimedialną ekspozycję, której otwarcie zapowiedziane jest na grudzień.

Kolejne spotkania w ramach cyklu konferencji Dobra Energia odbędą się:

  • 10 października w Gdańsku,
  • 8 listopada w Katowicach,
  • 6 grudnia w Warszawie.

więcej: http://dobraenergia.edu.plwww.konferencje.agora.pl 

Bezpłatna prenumerata