Debata nt. efektywności energetycznej

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest zmniejszenie zużycia energii, surowców oraz ograniczenie emisji do środowiska. Jednak przejście w kierunku gospodarki niskoemisyjnej daje możliwości do uzyskania niezależności energetycznej. Takie tezy zostały, między innymi, wygłoszone przez polskich i europejskich ekspertów podczas debaty poświęconej „Potencjałowi efektywności energetycznej w Polsce i w Europie”. Spotkanie z udziałem decydentów na szczeblu centralnym i lokalnym, władz miejskich, przedsiębiorstw energetycznych, liderów opinii i mediów odbyło się w Ambasadzie Danii w Warszawie, 5 lutego 2016 roku.

W trakcie dwóch paneli dyskusyjnych eksperci rozmawiali o efektywności energetycznej
w kontekście poprawy bezpieczeństwa energetycznego, jakości powietrza i konkurencyjności gospodarczej. Inaugurując spotkanie Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przy PE zaznaczył, że równowaga między polityką energetyczną a klimatyczną ma dzisiaj kluczowe znaczenie.

Z kolei Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland, przedstawiając swój pakiet propozycji
w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej przekonywał, że wykorzystanie technologii efektywnych energetycznie może otworzyć nowe perspektywy dla wzrostu gospodarczego, przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju sektora budownictwa oraz powiązanych z nim przemysłów. Zaznaczył, że sektor budowlany odgrywa kluczową rolę w realizacji celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, a wprowadzenie zmian w tym obszarze pozwoli na znaczne ograniczenie emisji.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że niezbędne jest w UE całościowe podejście do zagadnień energetycznych – w miejsce obecnego myślenia kategoriami poszczególnych, odizolowanych sektorów. Podkreślano także wagę tworzenia partnerstw publiczno-prywatnych z udziałem europejskiego przemysłu, producentów, inżynierów i branży ICT.

Wnioski ze spotkania:

Sieć ciepłownicza jest naszym atutem, ale wymaga bardziej efektywnego wykorzystania.

  • Nie należy odrzucać węgla, ale korzystać z tego surowca przy użyciu nowoczesnych technologii.
  • Budownictwo jednorodzinne, które odpowiada za duże zużycie energii wymaga większej uwagi i większych środków.
  • Zwiększenie świadomości społeczeństwa poprzez zaistnienie kwestii efektywności energetycznej w debacie publicznej.
  • Konieczne jest holistyczne podejście do zagadnienia, przy jednoczesnym wykorzystywaniu już istniejących technologii.

Bezpłatna prenumerata