Co dalej z Prawem Wodnym?

Ministerstwo Środowiska intensywnie pracuje nad nową ustawą „Prawo wodne”. 28 kwietnia 2016 r. projekt nowego ustawy stanie na Komitecie Stałym Rady Ministrów, a 10 maja 2016 roku trafi pod obrady Sejmu. Założenie jest by już w pierwszym półroczu było ono uchwalone. Skąd taki pośpiech i co niesie ze sobą Ustawa?

Pierwsze założenie to zmiana w podejściu kompleksowym do zarządzania gospodarką wodną Polski. Nowe Prawo Wodne zakłada utworzenie jednoosobowej osoby prawnej o nazwie Państwowe Gospodarstwo Wodne „Polskie Wody”. W jej skład weszły by: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW), Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW), Zarządy Zlewni (ZZ) i Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych(ZMiUW). Jedna struktura pozwoli na sprawne i przejrzyste podejmowanie decyzji, spójność planów oraz podejmowanych czynności utrzymaniowych urządzeń wodnych. W opinii prawodawcy, pozwoli to na usunięcie sztucznych granic pomiędzy tym co należy do RZGW, a co do ZMiUW. Ustawa będzie wdrażała założenia dyrektywy unijnej w zakresie zasady zwrotu kosztów usług wodnych. Wprowadzone zostaną opłaty za pobór wody i utraconą retencję. Opłata będzie składała się z dwóch składników. Części stałej tzw. za dostępność, czyli jaką ilość wody maksymalnie zamierza podmiot pobierać oraz części zmiennej odpowiednio ustalonej do faktycznego poboru wody. Dla przykładu opłatą zostaną objęte gospodarstwa rolne wykorzystujące wodę do nawadniania pól.

Ustawa zakłada przeniesienie nowych kompetencji do Zarządów Zlewni. To one obejmą  kluczowe role w administrowaniu wodami. Ich liczba będzie musiała wzrosnąć w stosunku do obecnej. Zarządy Zlewni będą odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń  i zgłoszeń wodnoprawnych.  Zachowana będzie dwuinstancyjność w zakresie odwoławczym od wydanych decyzji. Odpowiednio dla decyzji wydanych przez Zarząd Zlewni będzie to RZGW, dla RZGW będzie to KZGW. Dla PGW „Wody Polskie” decyzje administracyjne będzie wydawał minister środowiska.

Według branży kluczową zmianą będzie przeniesienie i rozstrzyganie zagadnień gospodarki wodnej z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska do PGW „Wody Polskie”. Wszystkie aspekty środowiskowe w zakresie gospodarki wodnej nie będą już podlegały RDOŚ.

Bezpłatna prenumerata