Audyt efektywności energetycznej z analizą zużycia energii

Zgodnie z art. 2 pkt 1 u.e.e. audyt efektywności energetycznej jest to „opracowanie zawierające analizę zużycia energii oraz określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, zawierające wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, a także ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii”. Ustawodawca zachował więc pojęcie audytu takie jak w obowiązującej poprzednio ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej – dalej stara u.e.e.

Pewne wymagania w zakresie formy tego dokumentu zostały określone w przepisach rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii – dalej r.z.a. Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie starej u.e.e. Delegację do wydania nowego rozporządzenia w tym zakresie zawiera art. 29 u.e.e.

Rozporządzenie to nie zostało jednak jeszcze wydane. Dlatego też, zgodnie z art. 58 ust. 1 u.e.e. do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych, ale nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie u.e.e (tj. do dnia 2 października 2017 r.) należy stosować dotychczasowe rozporządzenia.

Pojęcie omawianego audytu efektywności energetycznej należy odróżnić od funkcjonującego w tej samej ustawie pojęcia audytu energetycznego przedsiębiorstwa zdefiniowanego w art. 37 ust. 1 u.e.e., zgodnie z którym „audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii”.

Więcej

 

Bezpłatna prenumerata