31 października – Światowy Dzień Oszczędzania

Już 31 października będziemy obchodzić kolejny Światowy Dzień Oszczędzania. Firma Oras zachęca do oszczędzania pieniędzy poprzez oszczędzanie wody i energii.
Światowe organizacje pozarządowe i ekologiczne od lat wskazują na niedostatek wody nadającej się do picia i codziennego użytku. Zmiana naszych codziennych nawyków i przestawienie się na standard „eko” przyczynia się do poprawy globalnej sytuacji. Dostrzegli to już Europejczycy, gdzie jak podaje Greenpeace, na jedną osobę zużycie wody kształtuje się na poziomie 140 l, podczas gdy przecięty Polak zużywa 190 l wody. Organizacja podkreśla też, że w Polsce aż 1/4 zużytej wody jest tracona z powodu przecieków rur czy tzw. cieknących kranów.
Naprzeciw tym statystykom wychodzą wybrani producenci armatury. Nowoczesne rozwiązania: eko-przyciski, fotokomórki i termostaty pomagają nam w oszczędzaniu nawet bez zmiany codziennych „złych” nawyków.
Jak zaoszczędzić na wodzie i energii? Sześć podstawowych zasad podpowiada Bożena Leśniak, ekspert Departamentu Ochrony Środowiska firmy Oras:
1. Zmień baterie dwuuchwytowe na jednouchwytowe – czas potrzebny na ustawienie odpowiedniego strumienia, a przede wszystkim temperatury wody jest w nich dużo mniejszy niż w klasycznej baterii dwuuchwytowej;
2. W łazience zastosuj baterie bezdotykowe lub z termostatem – zużycie wody, a tym samym też energii potrzebnej na jej ogrzanie jest w nich ograniczone do minimum, gdyż woda wypływa z kranu jedynie wówczas, gdy przystawimy do niego dłonie;
3. Prysznic zamiast kąpieli, najlepiej z przyciskiem ECO – przycisk ECO stosowany w nowoczesnych rączkach natrysku pozwala zmniejszyć wykorzystanie wody o połowę;
4. Szanuj wodę i domowy budżet – w oszczędzaniu trzeba postawić na zmianę nawyków. Pamiętajmy m.in. o tym, by zamykać kran w czasie szczotkowania zębów i nie przedłużać nadmiernie czasu spędzanego pod prysznicem. Osoby, które mają tendencję do „lania wody”, powinny zmienić baterie na wersje bezdotykowe z fotokomórką;
5. W kuchni używaj baterii z przyciskiem ECO – pozwala on ustawić optymalny strumień wody i redukuje jej zużycie do 80%. Ta możliwość oszczędzania istotna jest szczególnie w kuchni, gdzie zużycie wody podczas codziennego przygotowania posiłków i mycia naczyń jest bardzo  wysokie.
6. Wybieraj baterie producentów dbających o jakość i ekologię – dobrej jakości baterie kranowe są jak żarówki halogenowe: ich koszt jest wyższy w porównaniu z armaturą niższej jakości, jednak mają wielokrotnie dłuższą żywotność, a stosując je, zużywamy mniej wody. Tanie baterie wymagają też częstych napraw, wymiany lub ciekną, co nie sprzyja oszczędzaniu.

Bezpłatna prenumerata