19 listopada – Światowy Dzień Toalet 2016

ONZ w 2005 roku uznała, że dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych jest podstawowym prawem człowieka. Niestety, do dziś na świecie są miejsca, w których możliwość korzystania z podstawowych urządzeń sanitarnych pozostaje dla ich mieszkańców jedynie  nieosiągalnym  luksusem. Założona przez Roca fundacja We Are Water od 2010 roku prowadzi globalną kampanię promującą nową kulturę korzystania z najcenniejszego surowca jaki mamy – z wody. Roca wraz z fundacją We Are Water mocno angażuje się w przypadający 19 listopada Światowy Dzień Toalet, który jest doskonałą okazją zarówno do uświadamiania problemu, jak też do podejmowania konkretnych działań.

Liczby są zatrważające: ponad 2,4 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Choć toalety znane były już w starożytnym Egipcie, prawie 950 milionów ludzi na świecie w dalszym ciągu załatwia potrzeby „pod chmurką”. Obecnie więcej ludzi na świecie posiada telefon komórkowy niż łazienkę. Ponad 1000 dzieci poniżej 5 roku życia umiera codziennie z powodu chorób układu pokarmowego spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody i nieprzestrzeganiem zasad higieny. Dzięki wprowadzeniu podstawowych urządzeń sanitarnych i edukacji z zakresu higieny osobistej, można rocznie uniknąć 842 000 zgonów.

Fundacja We Are Water we współpracy z międzynarodowymi organizacjami (np. fundacja Vincente Ferrer, Unicef) realizuje szereg projektów w rejonach najbardziej dotkniętych brakiem dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Działania fundacji obejmują m.in. wiercenie studni i instalację pomp zapewniających dostęp do wody pitnej oraz budowę systemów nawadniania gruntów rolnych w krajach Azji i Afryki. Dzięki  działalności fundacji, w ostatnich latach 220 000 ludzi zyskało dostęp do czystej wody i podstawowych urządzeń sanitarnych.

W Polsce obchodząc Światowy Dzień Toalet Roca uświadamia potrzebę racjonalnego korzystania z wody. By zachęcić polskich konsumentów do świadomego korzystania z dóbr natury, Roca udostępniła aplikację „Lubię wodę” (można pobrać ją tu) umożliwiającą zmierzenie codziennego zużycia wody oraz wyrobienie świadomych nawyków jej oszczędzania.

Bezpłatna prenumerata